Hoppa till innehållet

Evgeni Malkin

AKTIV

Evgeni Malkin spelar i NHL sedan 2006–07 och tillhör Pittsburgh Penguins. Han är 40 år (född 1986), kommer från Magnitogorsk, är 196 cm lång och väger 96 kg. Malkin har gjort 1418 poäng på 1282 matcher, 539 mål och 879 assist, i snitt 1,11 poäng per match. Bästa säsongen hittills är 2011–12 med 109 poäng på 75 matcher. Bland priserna finns Hart Memorial Trophy, Conn Smythe Trophy och 2× Art Ross Trophy.

FrånMagnitogorsk, RUSFödd1986 (40 år)Längd196 cmVikt96 kgSkjuterLNHLSäsong 21 i NHLPriser6
DRAFT 2004: vald nr 2 i runda 1 · Pittsburgh PenguinsDEBUT 19 oktober 2006(20 år sedan)motNew Jersey DevilsKONTRAKT $5,500,000/år (≈ 4 502 012 kr/mån, 54 024 146 kr/år) · UFA 2027–28
Kommer snart
Dela
Alla matcher och händelser säsongen 2026-202713 matcher
Poäng
11
NHL#88NHL F#75
Mål
6
NHL#46NHL F#45
Assist
5
NHL#141NHL F#102
Form
VARM
De senaste 5 matcherna
Spelade matcher
93%
13 av 14
matcher
Poängtakt
71P
Prognos för hela säsongen i samma poängtakt
Mycket bra
+/-
+1
NHL#207NHL F#124
Istid per match
17:04
NHL#351NHL F#124
Senaste
Karriär1 250 NHL-matcher9 mån sedan
Slutspel50 mål i slutspel9 år sedan
Nästa
1 500 poäng i karriären
1 418 nu · nivå 1 500
82kvar
Säsong30 mål i år24 kvar
Visa alla milstolpar 57
Säsong
30 mål i år24 kvar
Tangera säsongsbästa: 50 mål44 kvar
Tangera säsongsbästa: 78 assist73 kvar
Tangera säsongsbästa: 113 poäng102 kvar
Slutspel
50 mål i slutspel9 år sedan
100 slutspelsmatcher11 år sedan
100 poäng i slutspel12 år sedan
50 assist i slutspel13 år sedan
75 poäng i slutspel14 år sedan
50 slutspelsmatcher16 år sedan
25 mål i slutspel16 år sedan
50 poäng i slutspel17 år sedan
25 assist i slutspel17 år sedan
25 poäng i slutspel18 år sedan
25 slutspelsmatcher18 år sedan
10 mål i slutspel18 år sedan
5 mål i slutspel18 år sedan
10 assist i slutspel18 år sedan
10 slutspelsmatcher18 år sedan
10 poäng i slutspel18 år sedan
5 assist i slutspel18 år sedan
Första slutspelsmålet18 år sedan
Första slutspelspoängen19 år sedan
Karriär
1 500 poäng i karriären82 kvar
600 mål i karriären61 kvar
1 500 NHL-matcher218 kvar
1 000 assist i karriären121 kvar
1 250 NHL-matcher9 mån sedan
500 mål i karriären2 år sedan
1 250 poäng i karriären2 år sedan
750 assist i karriären3 år sedan
1 000 NHL-matcher3 år sedan
400 mål i karriären6 år sedan
1 000 poäng i karriären7 år sedan
2 raka säsonger med 30 mål8 år sedan
750 NHL-matcher8 år sedan
500 assist i karriären9 år sedan
300 mål i karriären10 år sedan
750 poäng i karriären10 år sedan
500 NHL-matcher12 år sedan
200 mål i karriären14 år sedan
500 poäng i karriären14 år sedan
250 assist i karriären15 år sedan
250 NHL-matcher17 år sedan
3 raka säsonger med 30 mål17 år sedan
100 mål i karriären17 år sedan
250 poäng i karriären17 år sedan
100 assist i karriären18 år sedan
2 raka säsonger med 30 mål18 år sedan
50 mål i karriären18 år sedan
100 NHL-matcher18 år sedan
100 poäng i karriären19 år sedan
50 assist i karriären19 år sedan
25 mål i karriären19 år sedan
50 poäng i karriären19 år sedan
Första NHL-poängen20 år sedan
Första NHL-målet20 år sedan

Evgeni Malkin tillhör topp 2 % bland NHL:s forwards i assist per 60 minuter.

2025-2026 · grundserie · 476 forwards i NHL med minst 20 matcher, alla nationaliteter

Poäng / 60 min
3,71
Topp 2 %Evgeni Malkin gör poäng oftare än 98 % av NHL:s forwards (467 av 476)
Mål / 60 min
1,16
Topp 17 %Evgeni Malkin gör mål oftare än 83 % av NHL:s forwards (397 av 476)
Assist / 60 min
2,56
Topp 2 %Evgeni Malkin gör assist oftare än 99 % av NHL:s forwards (471 av 476)
Skott / 60 min
9,01
Topp 9 %Evgeni Malkin skjuter oftare än 92 % av NHL:s forwards (436 av 476)
Tacklingar / 60 min
1,46
Nedre 16 %Evgeni Malkin tacklar mer än 15 % av NHL:s forwards (71 av 476)
Blockerade skott / 60 min
1,04
Nedre 9 %Evgeni Malkin blockerar fler skott än 8 % av NHL:s forwards (40 av 476)
+/−
+13
Topp 12 %Evgeni Malkin har högre +/− än 88 % av NHL:s forwards (419 av 476)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
1282
Poäng
1418
Poäng per match
1,11
Mål
539
Assist
879
+/-
+42
Säsonger
2006–07 till 2026–27
Sedan 18 OKT. · 21 säsonger
PTS
1418
G
539
A
879
GP
1282