Hoppa till innehållet

Juraj Slafkovský

AKTIV

Juraj Slafkovský spelar i NHL sedan 2022–23 och tillhör Montréal Canadiens. Han är 22 år (född 2004), kommer från Kosice, är 191 cm lång och väger 102 kg. Slafkovský har gjort 193 poäng på 296 matcher, 74 mål och 119 assist, i snitt 0,65 poäng per match. Bästa säsongen hittills är 2025–26 med 73 poäng på 82 matcher.

FrånKosice, SVKFödd2004 (22 år)Längd191 cmVikt102 kgSkjuterLNHLSäsong 5 i NHL
DRAFT 2022: vald nr 1 i runda 1 · Montréal CanadiensDEBUT 13 oktober 2022(4 år sedan)motToronto Maple LeafsKONTRAKT $7,600,000/år (≈ 6 220 962 kr/mån, 74 651 547 kr/år) · UFA 2033–34
Kommer snart
Dela
Alla matcher och händelser säsongen 2026-202714 matcher
Poäng
9
NHL#133NHL F#110
Mål
2
NHL#220NHL F#195
Assist
7
NHL#85NHL F#62
Form
KALL
De senaste 5 matcherna
Spelade matcher
100%
14 av 14
matcher
Poängtakt
54P
Prognos för hela säsongen i samma poängtakt
+/-
0
NHL#284NHL F#173
Istid per match
18:15
NHL#285NHL F#80
Senaste
Slutspel10 poäng i slutspel5 mån sedan
Karriär100 assist i karriären7 mån sedan
Nästa
100 mål i karriären
74 nu · nivå 100
26kvar
Säsong30 mål i år28 kvar
Visa alla milstolpar 25
Säsong
30 mål i år28 kvar
Tangera säsongsbästa: 30 mål28 kvar
Tangera säsongsbästa: 43 assist36 kvar
Tangera säsongsbästa: 73 poäng64 kvar
Slutspel
10 poäng i slutspel5 mån sedan
5 assist i slutspel5 mån sedan
10 slutspelsmatcher6 mån sedan
5 mål i slutspel6 mån sedan
Första slutspelspoängen1 år sedan
Första slutspelsmålet1 år sedan
Karriär
100 mål i karriären26 kvar
250 poäng i karriären57 kvar
2 raka säsonger med 30 mål28 kvar
500 NHL-matcher204 kvar
250 assist i karriären131 kvar
100 assist i karriären7 mån sedan
250 NHL-matcher9 mån sedan
50 mål i karriären11 mån sedan
100 poäng i karriären1 år sedan
50 assist i karriären1 år sedan
25 mål i karriären2 år sedan
50 poäng i karriären2 år sedan
100 NHL-matcher2 år sedan
Första NHL-poängen4 år sedan
Första NHL-målet4 år sedan

Juraj Slafkovský gör assist oftare än cirka 89 % av alla forwards.

2025-2026 · grundserie · 476 forwards i NHL med minst 20 matcher, alla nationaliteter

Poäng / 60 min
2,88
Topp 12 %Juraj Slafkovský gör poäng oftare än 88 % av NHL:s forwards (421 av 476)
Mål / 60 min
1,18
Topp 16 %Juraj Slafkovský gör mål oftare än 84 % av NHL:s forwards (402 av 476)
Assist / 60 min
1,70
Topp 12 %Juraj Slafkovský gör assist oftare än 89 % av NHL:s forwards (423 av 476)
Skott / 60 min
7,11
Övre halvanJuraj Slafkovský skjuter oftare än 70 % av NHL:s forwards (331 av 476)
Tacklingar / 60 min
4,14
Nedre halvanJuraj Slafkovský tacklar mer än 48 % av NHL:s forwards (230 av 476)
Blockerade skott / 60 min
3,08
Topp 14 %Juraj Slafkovský blockerar fler skott än 87 % av NHL:s forwards (413 av 476)
+/−
+9
Topp 18 %Juraj Slafkovský har högre +/− än 83 % av NHL:s forwards (395 av 476)

Stapeln visar spelarens placering bland NHL:s spelare på positionen. Lika resultat delar samma placering. Längre åt höger är bättre, även för insläppta mål.

Statistik

Matcher
296
Poäng
193
Poäng per match
0,65
Mål
74
Assist
119
+/-
-19
Säsonger
2022–23 till 2026–27
Sedan 12 OKT. · 5 säsonger
PTS
193
G
74
A
119
GP
296